Mistrzostwa Województwa Kuj-Pom Juniorów do 6 i 7 lat, 14.05.2017

W dniu 14.05.2017 r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” w Toruniu (Rynek Staromiejski 7) odbyły się szachowe mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Juniorów do lat 6 i 7. Organizatorem zawodów był wspomniany OPP „Dom Harcerza” w Toruniu, współorganizatorem Uczniowski Klub Sportowy „OPP Toruń” oraz Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Torunia oraz Radzie Rodziców przy OPP „Dom Harcerza” w Toruniu.

W grodzie Kopernika do gry przystąpiło sześćdziesięciu czterech najmłodszych szachistów z naszego województwa. Adepci królewskiej gry wspierani przez rodziców, opiekunów, a niekiedy również przez klubowych trenerów, w większości po raz pierwszy w życiu mieli okazję wziąć udział w prawdziwym turnieju. W mistrzostwach mogły uczestniczyć dzieci urodzone w roku 2010 i młodsze, zaewidencjonowane w KPZSzach lub zamieszkałe na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Turniej został rozegrany na dystansie 7 rund, systemem szwajcarskim, z tempem 15 minut dla każdego zawodnika. Mistrzostwa Przeprowadzono w dwóch oddzielnych grupach: chłopcy – 52 zawodników i dziewczęta – 12 zawodniczek. Zawodniczki i zawodnicy przybyli z rodzicami i opiekunami z kilku miast regionu:

• Toruń – 26 uczestników
  • Bydgoszcz – 20 uczestników
  • Ciele – 6 uczestników
  • Kowalewo-Pomorskie – 3 uczestników
  • Świekatowo – 3 uczestników
  • Białe Błota – 3 uczestników
  • Łochowo, Sadki, i Żnin – po 1 uczestniku.

Mistrzostwa wygrał zawodnik Ignacy Sokulski z UKS „OPP Toruń”  –  zdobywając 7 punktów. Drugie miejsce zajął Dominik Bauza z Baszty MOS Żnin – zdobywając 6 punktów. Trzecie miejsce zajął Stanisław Nowakowski, zdobywając 5,5 punktu, reprezentujący AZS UMK Toruń.

Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Lech z Przedszkola „Alf” w Bydgoszczy, zdobywając 6 punktów. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Krasucka z SP w Kowalewie Pomorskim5,5 punktu. Trzecie miejsce zajęła Małgorzata Manthey z Przedszkola „Radość” w Bydgoszczy, zdobywając taką samą ilość punktów co „Druga – Zuzanna”.

Sędzią głównym zawodów był Paweł Pawłowski przy asyście Krzysztofa Woźniaka (który również prowadził obsługę komputerową turnieju) oraz Karola Jarocha – wiceprezesa KPZSzach do spraw sportowych i młodzieżowych. Opiekę wychowawczą nad dziećmi sprawowała Pani Jadwiga Rogulska – nauczycielka z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” w Toruniu.

W trakcie turnieju nie brakowało łez smutku po poniesionych porażkach, co jednak jest nieuniknione w tego typu mistrzostwach.

W trakcie turnieju dzieci otrzymały dla wzmocnienia sił: sok pitny i wafle Alpino (orzech/czekolada). Najmłodsi adepci sztuki szachowej wytrzymali pięciogodzinny maraton i zasłużenie odebrali swoje nagrody. Trzech najlepszych chłopców i trzy najlepsze dziewczynki wyróżniono pucharami, medalami i dyplomami. Wszystkie dzieci zostały wyróżnione medalami (mniejszych rozmiarów niż zwycięzcy), dyplomami i nagrodami rzeczowymi w postaci książek i puzli.

Zawody przebiegały w sportowej i przyjacielskiej atmosferze.