Mistrzostwa Polski 2017

Mistrzostwa Polski
Zakończyły się wszystkie rodzaje szachowych mistrzostw Polski (mistrzostwa Polski w szachach klasycznych, mistrzostwa Polski w szachach szybkich,
mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych). We wszystkich championatach wystąpili przedstawiciele klubów województwa kujawsko–pomorskiego.
Mistrzostwa Polski w szachach klasycznych
Finał mistrzostw Polski mężczyzn i kobiet odbył się w Warszawie w dniach 20-30 marca 2017 roku. W turnieju mężczyzn wystąpił reprezentant ŻTMS Baszty Żnin GM Bartłomiej Heberla, który zajął VII miejsce z dorobkiem 4,5 punktu (+3=3-3).
Po 27 latach w finale mistrzostw Polski kobiet wystąpiła wychowanka klubu z terenu Pomorza i Kujaw. Zawodniczka klubu UKS OPP Toruń WFM Alicja Śliwicka
znalazła się w gronie 10 najlepszych polskich szachistek. Poprzednio nasz region reprezentowała Małgorzata Wiese–Jóźwiak (BKS Chemik Bydgoszcz), która w
1990 roku wywalczyła II miejsce. W latach 2011 – 2012 w finale MP zagrała Barbara Jaracz (ŻTMS Baszta Żnin), która uplasowała się dwukrotnie na IV miejscu
(zawodniczka nie pochodzi z województwa kujawsko–pomorskiego). Oprócz Alicji Śliwickiej barwy Torunia broniła Wera Obermüller, która ostatni raz zagrała w MP w 1957 roku (X miejsce). Alicja Śliwicka zajeła ostatnie X miejsce, ale największym sukcesem tej 16-letniej zawodniczki był sam start w tej prestiżowej imprezie. Przedstawicielka UKS OPP Toruń uzyskała wynik +1=1-7 (1,5 punktu).
Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich
8 stycznia 2017 rozegrano w Zgierzu mistrzostwa Polski w szachach szybkich. W zawodach startowało 244 szachistów, w tym 39 kobiet. Dwójka reprezentantów
KPZszach znalazło się w pierwszej dziesiątce championatu. W grupie mężczyzn IX miejsce zajął GM Bartłomiej Heberla – ŻTMS Baszta Żnin (7), a w klasyfikacji kobiet VII miejsce wywalczyła WFM Alicja Śliwicka – UKS OPP Toruń (5). Na podium w klasyfikacji mężczyzn znaleźli się: GM Bartosz Soćko – KSz Hetman Katowice (8), GM Kamil Mitoń – KSz Hetman Katowice (8) i IM Piotr Brodowski OKSiR Wisznia Mała (7,5), a w klasyfikacji kobiet: WGM Klaudia Kulon – LKS Wrzos Miedzyborów (7), GM Monika Soćko – KSz Hetman Katowice (6,5) i WGM Joanna Majdan – Gajewska – Wieża Pęgów (6,5). W MP wystąpiło 24 zawodników z województwa kujawsko–pomorskiego (20 mężczyzn i 4 kobiety).
Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych
W dniach 1-2 lipca 2017 rozegrano w Piotrkowie Trybunalskim mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych (mistrzostwa Polski mężczyzn, mistrzostwa Polski
kobiet, drużynowe mistrzostwa Polski mężczyzn, drużynowe mistrzostwa Polski kobiet). Srebrny medal w championacie wywalczył GM Andrei Maksimenko
(ŻTMS Baszta Żnin) z dorobkiem 11,5 punktu. Zwyciężył GM Wojciech Moranda (KSz Polonia Wrocław) – 12 punktów, a na najniższym stopniu podium znalazł się GM Marcin Tazbir (LKS Wrzos Miedzyborów) – 11,5 punktu. W grupie mężczyzn startowało 142 szachistów, w tym 14 arcymistrzów. Tym razem reprezentanci
KPZSzach jedynie zasygnalizowali swoją obecność, gdyż wystąpiło zaledwie 4 szachistów w turnieju mężczyzn.